tel.: 508 388 898 gabinet@strabico.pl

Warto wiedzieć

Niezbędna jest świadomość licznych zagrożeń i ograniczeń w życiu dorosłym. Warto pamiętać, że w przypadku pojawienia się symptomów czy podejrzenia zaburzenia wzroku, konsultacja ze specjalistą na wczesnym etapie problemu, rokuje dużą szansę nawet na całkowite przywrócenie prawidłowej funkcji widzenia. O czym jeszcze należy wiedzieć?

Widzenie u dzieci

Diagnoza na początkowym etapie zaburzenia w obrębie prawidłowego widzenia u dzieci – ma olbrzymie znaczenie, ponieważ drogi wzrokowe kształtują się do 8-9 roku życia. Trzeba więc pamiętać, że zmysł wzroku podlega rozwojowi, a tym samym można poddać go skutecznej rehabilitacji. Efektem takiego podejścia jest szansa na wyeliminowanie lub częściowe ograniczenie nieprawidłowości widzenia. Zbagatelizowanie wielu zaburzeń, takich jak np. niedowidzenie albo zez, może z czasem skutkować trwałą utratą szansy na widzenie obuoczne. Sukcesywna kontrola widzenia oraz ingerowanie w momencie zauważenia niewłaściwego przebiegu tego procesu, to ważny obowiązek rodziców i opiekunów dziecka. Wdrożenie leczenia, używanie okularów korekcyjnych czy ochronnych, wszelkiego rodzaju pomocy optycznych i nieoptycznych, a także odpowiednie ćwiczenia – są szansą na lepszy rozwój naszych pociech.

 

Niedowidzenie

Niedowidzenie oka bywa konsekwencją nieleczenia zeza. Objawia się znacznym obniżeniem ostrości widzenia, najczęściej jednego oka. Z czasem prowadzi to do wyłączenia zezującego oka z widzenia obuocznego, utrwala się, a dalsza terapia staje się bezskuteczna. W momencie zdiagnozowania niedowidzenia, zaleca się wykonywanie ćwiczeń pleoptycznych, polegających na naświetlaniu eutyskopem (stymulacja plamki centralnej). Najlepsza efektywność leczenia obserwowana jest u dzieci do 7. roku życia.

Zez

Z zezem mamy do czynienia, gdy gałki oczne nie są równolegle ustawione. Najczęściej oko ucieka w kierunku skośnym – w stronę nosa/skroni albo ku górze/dołowi. Przyczyn zezowania może być wiele, jednak do występujących najczęściej, zalicza się zaburzenie równowagi mięśni okołoruchowych, krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Leczenie zeza powinno się rozpocząć jak najwcześniej, bowiem osłabione widzenie jednego oka, nieuchronnie prowadzi do pogłębienia niedowidzenia. W trakcie długotrwałego leczenia, poprawa uwidacznia się stopniowo, stąd rehabilitacja wymaga dużej cierpliwości, konsekwencji i współpracy ze strony rodziców/opiekunów dziecka.

Problemy szkolne

Wiele zaburzeń w obrębie widzenia u dzieci, skutkuje trudną do zaakceptowania izolacją społeczną (głównie w gronie rówieśników), jak również do trudnościami w nauce i przyswajaniu wiedzy szkolnej. Obok zeza czy niedowidzenia, wśród innych, często występujących zaburzeń widzenia, wymienić można także:

  • zaburzenia konwergencji (zbieżności oczu), która np. utrudnia czytanie,
  • nieprawidłową korespondencję siatkówkową,
  • zaburzenia fuzji i stereopsji, niepełne widzenie obuoczne trudności z uzyskaniem głębi,
  • zaburzenia lokalizacji wzrokowej,
  • niesprawną akomodację, czyli kłopoty z wyostrzaniem obrazu na różne odległości, np. w szkole podczas patrzenia raz na tablicę, raz na zeszyt.

 

Kiedy zgłosić się z dzieckiem na badanie?

W przypadku dzieci w wieku niemowlęcym, jeśli pojawi się zez i jest on trwały lub okresowy ale budzi niepokój rodziców to zawsze należy udać się do lekarza okulisty.

 

Szczególną uwagę powinno zwrócić się, kiedy dziecko:

  • trzyma książkę zbyt blisko przy twarzy,
  • ma nienaturalnie wolne tempo czytania lub niechęć do czytania, szczególnie głośnego,
  • gdy oczy nie są ustawione w jednej linii,
  • zaczyna zezować, nawet okresowo, np. w trakcie stanów chorobowych czy zmęczenia,
  • zbytnio przybliża się do ekranu telewizora lub monitora,
  • pochyla głowę podczas prac manualnych,
  • mruży oczy, kiedy chce coś zobaczyć,
  • miewa problemy z koncentracją,
  • niechętnie wykonuje czynności z bliska,
  • nie mieści się z pismem w liniaturze zeszytu,
  • przymyka jedno oko,
  • zgłasza, że widzi coś podwójnie, np. stwierdzenie: Mamo, masz dwa noski – nie musi wcale oznaczać żartu.

 

Kiedy zgłosić się z dzieckiem na badanie?

W przypadku dzieci w wieku niemowlęcym, jeśli pojawi się zez i jest on trwały lub okresowy ale budzi niepokój
rodziców to zawsze należy udać się do lekarza okulisty.

Warto wiedzieć

Bądź uważny i pamiętaj:

Sprawdzaj, badaj i lecz – daj szansę swojemu dziecku ZOBACZYĆ WIĘCEJ!
Dziecko to nasze OCZKO w głowie.
Copyright © Strabico 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję